Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga / Łam, czego rozum nie złamie

OSTROWITE.COM

| Ostrowite | Foto | Inne | Linki | Kontakt |

 


OSTROWITE

województwo: wielkopolskie, powiat: słupecki, kod pocztowy: 62-402
siedziba gminy, wieś (rolnictwo, turystyka). Pojezierze Gnieźnieńskie.


Pokaż Ostrowite na większej mapie

 

Etymologia, tj. słoworód nazwy Ostrowite. Nazwa pochodzi od słowa "ostrowy" ("osnowy") - czyli od wysp porosłych kępami drzew (olszyn), krzewów, przy jeziorach, rzekach. Od wysp zarosłych trawą i chróstem, od kawałków pól pomiędzy łąkami, od zarośli nad brzegiem rzek, jezior, itp... Przymiotnik Kapitulne: od Kapituły gnieźnieńskiej. Czasami spotkać można też nazwę Ostrowite Wielkie.

W czasie panowania pierwszych Piastów tereny te należały do Kasztelanii lądzkiej.

12 grudnia 1322 roku arcybiskup gnieźnieński - Janisław, zlecił Mikołajowi synowi Serwina lokację wsi Ostrowite Kapitulne na prawie średzkim (KDW, Dokument nr 92). O Ostrowitem jest też mowa w dokumencie z 1 marca 1357 r., wydanym przez króla Kazimierza Wielkiego - przywileju, w którym król potwierdza dotychczasowe przywileje, prawa, wolności i nadania dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego - arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego (KDW, Dokument Nr 1354).

W opracowaniach dotyczących Ostrowitego Kapitulnego niezwykle często błędnie podaje się, że w roku 1252 przeszło ono w posiadanie Kapituły Gnieźnieńskiej drogą zamiany za wieś Łagiewniki. Wydarzenie to (opisane w
KDW, Dokument Nr 299) dotyczy innego Ostrowitego - a mianowicie Ostrowitego Prymasowskiego, podobnie jak dokument darownizy Herkenbolda z 1248 roku (KDW, Dokument Nr 531). Także i nadanie praw miejskich z dnia 23 czerwca 1372 dotyczy Ostrowitego Prymasowskiego (KDW, Dokument Nr 1669).

22 marca 1864 r. doszło na polach między Ostrowitem a Kąpielem do potyczki (bitwy) Oddziału Powstańczego rotmistrza Franciszka Budziszewskiego (były oficer pruski a później francuski z legii zagranicznej w Algierze) z wojskami zawsze imperialistycznej i zaborczej a wówczas carskiej - Rosji. Bohaterski pojedynek ściganych przez liczniejszego wroga, pozbawionych wsparcia, i w końcu otoczonych Powstańców (trzykrotnie ponawiana szarża na dziewięciokrotnie liczniejszych moskali, którzy zjechali z okolicznych miast i miasteczek) zakończyć musiał się rozbiciem oddziału rotmistrza Budziszewskiego. Poległo około 15 Powstańców - część dostała się do niewoli rosyjskiej, inni schronili się za niedalekim kordonem granicznym, gdzie w większości wpadli w ręce pruskiego zaborcy. Budziszewski zaś przez 36 godzin w siedem szabel, konno krążył po okolicy, aż przedostał się do poznańskiego. Straty oddziału, nie licząc pojmanych przez moskali i prusaków, można nieprecyzyjnie szacować na 15 zabitych i tyluż rannych, straty zaś moskali - miały być nie mniejsze.
Cześć Pamięci Powstańców Styczniowych!

Wspomnienia Józefa Dławichowskiego - Powstańca z Kazimierza Biskupiego, który uczestniczył w bitwie z moskalami na polach pomiędzy Ostrowitem a Kąpielem są do pobrania tutaj (plik .doc):
http://www.dlawich.pl/index.php/wspomnienia/doc_download/41-jozefa-dawichowskiego

Na wzgórzu, otoczony starymi drzewami, wznosi się kościół neogotycki, wybudowany w latach 1916 - 1918. Poprzednio, do 1914 r., stał w tym miejscu kościół drewniany z 1639 r. Po wybudowaniu, z inicjatywy księdza Albina nowego kościoła - z pozostałych materiałów zbudowano nieistniejący już dzisiaj budynek tzw. Organistówki, która to w czasach międzywojennych służyła mieszkańcom Ostrowitego za miejsce spotkań i czynnego życia kulturalnego. Do budowy Organistówki wykorzystano także drewniane elesmenty kościoła z 1639 roku. Wewnątrz kościoła w Ostrowitem zobaczyć warto trzy ołtarze z drugiej połowy XVIII w., drewnianą chrzcielnicę z tego samego okresu oraz obraz Matki Boskiej Szkaplerznej w rokokowej sukience z ok. 1760 r.

W czasie okupacji - 15 września 1941 r. - hitlerowcy rozstrzelali we wsi 15 Polaków. Na ostrowickim cmentarzu naziści utworzyli tymczasowe więzienie dla Polaków przerzucanych później do obozu w Inowrocławiu. Z odpowiednio dużych grobowców wyrzucono trumny i je palono aby grobowce te mogły stać się tymczasowymi celami więziennymi.

Na cmentarzu znajduje się mogiła Władysława Jagiełły - polskiego zołnierza poległego w 1945 r.

Ostrowite posiada polodowcowe, rynnowe Jezioro Ostrowite o powierzchni około 36 ha o częściowo zalesionych i zakrzaczonych brzegach (olcha, jesion, topola, wierzba).

Ryby, które można w nim złowić to m. in. : szczupak, okoń, węgorz, karp, leszcz, amur, sum, lin, płoć, ukleja, wzdręga, karaś.

 

Mapa Ostrowitego Kapitulnego z 1892 roku znajduje się TUTAJ.

 

ZDJĘCIA Z OSTROWITEGO DOSTĘPNE SĄ W DZIALE  FOTO

 

 

   
 

 

 

 

   
 

 

 

 

 

 

 

 

   
   

 

 

   
   
   
 

 

stat4u

Last update: 27 IV 2013 r.

Stronę najlepiej oglądać w Operze lub Mozilli

Copyright © Paweł Władysław Szczesiak, 2013